peugeot-design-lab

Peugeot Design Lab

hirdetés

Nem csak autót terveznek.


A Peugeot kilenc évvel ezelőtt úgy döntött: az autóipartól távoli területeken is kamatoztatja formatervezőinek tudását és tapasztalatát.
A Peugeot Design Lab azóta az innovatív, minőségi dizájn szinonimájává vált Európában és azon túl is.

A formatervezés szempontjából nincs összetettebb, kiforrottabb termék az autónál – mondta Gilles Vidal, a Peugeot akkori formatervezési igazgatója az autógyártó független ügyfeleket kiszolgáló dizájnstúdiójának 2012-es megnyitásakor.

Aki otthonosan mozog az autótervezés objektív és szubjektív szabályszerűségek által kijelölt pályán haladó, változó világában, azt a formatervezés szakterületein felmerülő kihívások sem rettentik el.

Ez az alapgondolat hívta életre a Peugeot Design Lab névre keresztelt stúdiót, ami pedig a kihívásokat illeti, azokból az elmúlt kilenc évben bőven jutott a munkatársaknak.
A cég ma már a világ négy földrészén működik – legutóbb idén januárban, a brazíliai São Paulóban nyitott irodát –, a legváltozatosabb szolgáltatásokat nyújtva ügyfeleinek, a tárgytervezéstől kezdve a modellezésen át a gyártásig, a márkaarculat kialakításától a folyamat- és kommunikációtervezésig. Klienseik között start-up vállalkozások és piacvezető óriások egyaránt megtalálhatók, termékeik palettája a kéziszerszámtól a helikopterig, a vitorlás hajótól az ékszerekig, az ülésrendszerektől a villamosig terjed.
Peugeot Design Lab formatervezői jellemzően új megoldásokat keresnek régi feladatokra. Így terveztek és építettek a világhírű Pleyel márkával közösen olyan versenyzongorát, amely több évszázados hagyományokat újragondolva teremt egyedi esztétikumot és főleg előzmények nélküli hangzást. Így teremtettek olyan hibrid kerékpárt, amelynek váza egyszersmind hordozható számítógép biztonságos elhelyezésére is alkalmas, és így forradalmasították a vitorlás hajók tradicionális kormányosi állását a francia Tofinou kérésére.
A Peugeot Design Lab tevékenységét több alkalommal jutalmazta rangos díjakkal a szakma, a legfontosabb elismerés azonban az ügyfélkör folyamatos bővülése. A Le Marquier grillsütő-specialistától, a fúrótornyok személyzetének szállítására szakosodott Bourbon Mobilitytől vagy a Pecqueur Conceptuals luxusóra-manufaktúrától kapott megbízások mind szélesítették a formatervezők látásmódját és kompetenciáját, a legváltozatosabb területeken szerzett tapasztalatokat pedig a Peugeot elsődleges szakterületén, az autótervezésben hasznosíthatják.
Habár a Peugeot Design Lab a legkisebb megbízásokat és a legösszetettebb projekteket ugyanazzal az elhivatottsággal és szakmai alázattal kezeli, az évek során volt néhány olyan feladat, amely a szakmán túlmutató, globális ismeretséget hozott a stúdiónak.
Ilyen volt rögtön a Peugeot Design Lab első, bemutatkozó munkája is, amelyben 1807-ben alapított Pleyel et Cie zongoramanufaktúrával lépett együttműködésre a stúdió.

Az évszázados tradíciók ápolásában és az új technológiák felkutatásában egyaránt jeleskedő két cég munkatársai 18 hónapon át dolgoztak azon a hangszeren, amelyhez fogható sem előtte, sem azóta nem született.

A leültetett mechanika a hangzás és a látvány terén egyaránt forradalmasította a koncertélményt: az előadó úgy hallhatja hangszerét, mint korábban soha, a közönség pedig akadálytalanul láthatja a zongorista kezét és mimikáját játék közben.

Utóbbihoz a kitámasztó nélkül rögzíthető fedél is hozzájárul.
A hangzásban részt nem vevő komponenseket szénszálas műanyagból készítették el, így az egyetlen lábon álló hangszer nemcsak lebegni látszik, de könnyebb is, mint a versenyzongorák. A Pleyel Peugeot versenyzongora néhány évvel ezelőtt Magyarországra is ellátogatott.
Amilyen nagy és különleges egy zongora, olyan apró és hétköznapi egy borsőrlő – pontosabban hétköznapi volt addig, amíg a Peugeot Design Lab hozzá nem nyúlt. Közismert, hogy a Peugeot az autógyártást jóval megelőzően kiváló minőségű kávé-, bors- és sóőrlőivel szerzett nevet magának. A Peugeot Design Lab több ízben is újragondolta a hagyományos szerkezeteket. Egyik megoldásuk nemesacél háza egyben adagolókanál is, így a frissen őrölt fűszer pontosan kimérve adható az ételhez, egy másik a 2015-ös milánói kiállításra készült, méghozzá fenntartható erdőkből származó faanyagból, de terveztek falra szerelhető kézi kávéőrlőt is az ínyencek számára.
Olykor-olykor házon belüli feladatokat is kap a Peugeot Design Lab: rájuk bízták például az Onyx tanulmányautó tervezését. A csodálatos koncepciójármű később egy egész termékcsaládot hívott életre, amely a versenykerékpártól a kanapéig, a csillártól az ékszereken át a műtárgyakig az élet minden területén hirdette a Peugeot harmonikus, organikus formatervének hatalmát.