dacia-duster

Életet ment a Dacia Duster

hirdetés

Dacia Dusterrel dolgoznak a hegyi mentők

A Dacia 2013 óta ápol szoros együttműködés három délkelet-európai állam hegyimentőivel. A szlovén, horvát és szerb hegyvidékeken emberek tucatjai köszönhetik életüket a terepképes crossovernek.
dacia-duster-reducer
Megbízható, gazdaságosan fenntartható, nagy teherbírású, közúton biztonságos, terepen magabiztos, jól manőverezhető, vontatásra is alkalmas, kellően tágas: ezek külön-külön nem kirívó elvárások egy autóval szemben, ahhoz azonban, hogy egy jármű a hegyimentőknél teljesíthessen szolgálatot mindezekkel egyszerre kell rendelkeznie.
A Magyarország délnyugati karéjában fekvő három államot: Szlovéniát, Horvátországot és Szerbiát nem csak a jugoszláv múlt, hanem a Dinári-hegység is összeköti; a kirándulásra, hegymászásra, télen síelésre csábító csúcsok és hegyoldalak nem csak csodálatos élményeket és lenyűgöző látványt, hanem törvényszerűen veszélyeket is rejtenek. Ilyen környezetben elengedhetetlen, hogy a rendkívül felkészült, könnyen mozgó mentőcsapatok villámgyorsan a bajba jutottak segítségére tudjanak sietni.
A fent már említett kapcsokon kívül a három ország hegyimentő szervezeteit még valami összeköti: a szoros együttműködés a Daciával, amely egészen 2013-ig vezethető vissza. Az autógyártó mindhárom ország helyi mentőszervezetének évente egy-egy Dustert bocsát ingyenesen a rendelkezésére. A gyors reagálású csapatokat – jellemzően három főt, mentő- és szállítófelszerelést, valamint szükség esetén mentőkutyát – szállító Dustereknek a tévesztés lehetősége nélkül kell a baleset vagy természeti katasztrófa helyszínére érniük.
A három országban összesen több mint 1600 önkéntes – magasan képzett barlangászok, hegymászók, búvárok – fáradozik azon, hogy biztonságban tudhassák a turisták százezreit és a helyi lakosokat. Természeti katasztrófák idején egy emberként sietnek a bajba jutottak segítségére. Legutóbb 2020 karácsonyán kerültek a nemzetközi figyelem középpontjába, amikor a horvátországi Petrinja városát pusztító földrengés rázta meg. A Dacia Dusterrel közlekedő stáb elsőként ért a helyszínre, gyors intézkedésüknek köszönhetően élve tudtak kihúzni egy sérült asszonyt a romok alól.
A Dacia mindhárom szervezetnek évről évre egy vadonatúj Dustert ad át használatra, a szolgálati idő leteltével azonban a járművek rendszerint ott is maradnak a mentőalakulatoknál: az elmúlt nyolc évben annyira bevált a típus, hogy ha csak tehetik, évről évre megvásárolják az autókat a gyártól. Persze ennyi autó nem elég az országos lefedettségű hálózatok üzemeltetéséhez, így további terepjárókat is be kell szerezniük – és ilyen esetekben is a Duster mellett döntenek. A három nemzeti hegyimentő-szervezet jelenleg összesen mintegy hatvan Dacia Dustert használ, a folyamatos és szélsőséges igénybevétel mellett is megbízhatóan, meghibásodás nélkül – ennél talán nem is létezhet hitelesebb bizonyíték a Duster alkalmasságára és minőségére.
Ha épp nem hegyi mentésre használják, a Duster mindennapi családi autóként is kiválóan megállja a helyét. A 4,34 méter hosszú, 445 literes csomagtartójú szabadidőjármű hatféle hajtáslánccal választható. Az 1,0 literes, háromhengeres benzinmotor 90 és 100 lóerős kivitelben elérhető, utóbbi igen környezetbarát és takarékos módon autógázzal (LPG) is üzemeltethető. Az 1,3 literes, négyhengeres benzinmotor 130 vagy 150 lóerős teljesítményre képes, utóbbi végsebessége meghaladja a 200 km/órát. A dízelmotorok kedvelőinek a 115 lóerős, 1,5 literes, négyhengeres Blue dCi erőforrás áll a rendelkezésére. Ez a modell egyedülálló módon összkerékhajtással is rendelhető; a hátsó hajtás helytakarékos kialakításának köszönhetően ilyenkor is 411 literes csomagtér áll rendelkezésre.